325th US Glider Infantry Regiment
home

Regimental information

History
Constituted 05.08.1917
Demobilized 18.05.1919
Reconstituted 24.06.1921

Campaigns
St. Mihiel in WWI
Meuse-Argonne in WWI
Lorraine 1918 in the Armed Forces Expeditions
Sicilyin WWII
Naples-Foggiain WWII
Normandyin WWII
Rhinelandin WWII
Ardennes-Alsacein WWII
Central Europein WWII
Dominican Republic in the Armed Forces Expeditions
Grenada in the Armed Forces Expeditions
Panama in the Armed Forces Expeditions
Defense of Saudi Arabia in Southwest Asia
Liberation and Defense of Kuwait in Southwest Asia
Defense of Kosovo in Kosovo

Commanding Officer (CO)

09.12.1943 Col. Harry L. Lewis
22.08.1944 Lt.-Col. Charles Billingslea
29.10.1944 Col. Charles Billingslea


Assignments

00.00.0000-00.00.0000 82th Airborne Division


Sources & links: US Army Center of Military History
  Infantry Regiments of the United States Army
Site design & initiative: Hans Houterman
Site created by: Jeroen Koppes
Last update: 13.07.2002-CSS
0
home